Chování vlády není zrovna dobrým příkladem efektivního řešení kritické situace.
Co dělat, když proklamovaná státní pomoc reálné problémy neřeší?
Zlepšení krize na pracovním trhu nabízí IntermeSOS.

Pandemie COVID-19 některým lidem spoustu práce přidělala a jiné o práci zcela připravila. Jedni mají práce moc a druzí málo. Řešení této situace nabízí iniciativa IntermeSOS. Jak název napovídá, chce pomoci lidem, kteří si nečekané pracovní intermezzo nemohou dovolit. Ať už proto, že potřebují peníze, nebo proto, že jejich práce nepočká.

Za vznikem stojí lidé z kultury, kterou bezpečnostní opatření smetla jako jednu z prvních, ale projekt je určen všem ve stejné situaci. Během týdne se bez příjmu ocitl herec i šatnářka, stejně jako jevištní technik nebo muzikant. A brzy po nich mnoho dalších ze všech oborů napříč celou společností. Společné mají to, že jsou nyní bez uplatnění.

Stejný důvod však jinde způsobil problém zcela opačný – nedostatek pracovní síly. Takovým sektorem je mimo jiné zemědělství. Do Česka jezdí pravidelně dělat sezónní činnosti desetitisíce pracovníků ze zahraničí, kteří se sem nyní nedostanou. A práce v zemědělství nepočká – kdo včas nezasadí, nemá co sklízet. Problém je tedy relativně palčivý a je potřeba ho řešit rychle.

Nabízí se jednoduché řešení – tyto lidi propojit. A to je naším cílem. Na adrese intermesos.sinch.cz jsme spustili aplikaci, kde se mohou zájemci o práci jednoduše registrovat. Do profilu si uživatel může vyplnit své dosavadní zkušenosti, průkazy, certifikáty, zda disponuje autem a podobně. Za dva týdny se zaregistrovalo přes 1200 lidí a stejným tempem přibývají další. Tyto lidi se snažíme napojit v první řadě na zemědělce, kteří potřebují pomoc bez prodlení. Jsou mezi nimi například pěstitelé chmele, cibule, chřestu, salátů a ozývají se další. Požadavky na počty, termíny a informace potřebné k práci díky systému uděláme přehlednými a práci dostupnou na kliknutí. Konkrétní činnost a lokalitu si pak pracovníci vybírají z nabídky sami.

Důvěra v naši iniciativu umožňuje najít lidem práci v oboru, který neznají, ale mohou v něm nalézt uplatnění. Nová pracovní zkušenost tak může být kromě zdroje příjmu i osvěžujícím zážitkem.

Nikdo se přes noc nestane zdravotníkem, ale každý může jít pomoct s prací na poli. A i to je teď potřeba.

Kromě zemědělství se snažíme najít uplatnění ve stavebnictví nebo dopravě. Pomáhali jsme také se stavbou stanů na dočasná odběrová centra pro nemocnice.

Co by současné situaci výrazně pomohlo, je snížení administrativní zátěže spojené s krátkodobým zaměstnáváním či zvýšení limitů pro zaměstnání na dohodu o provedení práce – 300 hodin ročně a 10 000 Kč měsíčně nestačí. A zaměstnat na hlavní pracovní poměr, či zřídit si živnost kvůli krátkodobé výpomoci si v současné době asi nikdo dovolit nemůže…

Pro více informací nás prosím kontaktujte na adrese press@intermesos.cz. Jsme otevřeni vytvoření reportáže z probíhajících aktivit.

Zdroj dat:

  1. Vlastní průzkum.
  2. https://archiv.ihned.cz/c1-66741050-vypadek-zahranicnich-pracovniku-v-zemedelstvi-zatim-pokryli-hlavne-lide-z-prumyslu-hlasi-ale-i-herci-a-duchodci